Четвер, 28.03.2024, 15:17
Вітаю Вас Гість | RSS

Зелена Балка: сторінками історії

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 138
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Олександра Макаренко

 Архівні документи свідчать, що поміщик Василь Макаренко володів маєтком с. Макарівки до 1841 року. На грудень 1841 року він вже вказується як померлий. В заголовку Геометричного плану сільця Макаренкова Олександрійського повіту за 1843 рік, який зберігається в Російському державному архіві давніх актів м. Москва ( РДАДА: Ф. 354, Оп. 577, Спр. 26). Власницею землі зазначена Колезька регістраторша Олександра Миколаївна Макаренкова.    

      План складено 17 травня 1843 року Бобринецьким повітовим землеміром Загорським. Він окреслює все володіння Макаренків на той час. Вся ділянка землі була розміром в 1959 десятин (2135,31 га). Землі для сінного покосу та степової пашні 1929 десятин, під поселенням села Макарівки одна десятина, під дорогами 4 десятини 300 сажень, під течією балок Вербової (Очеретяної), Зеленої, Глибокої та під ставками і кручами 24 десятини 1100 сажень.

       На плані позначені балки: Безіменна, Глибока, Вербова (Очеретяна), Зелена. Також на цій території були три ставки: два при балці Вербовій (Очеретяній), один при балці Глибокій. Село Макарівка позначено біля ставка при балці Вербовій. Воно складалося з двох частин. Одна у формі квадрата, біля греблі ставка – це, ймовірно, був панський хутір Макаренків. Через певну відстань на проти хутора, по під ставком, простягнулася перша вулиця с. Макарівки, яка складалася з одного ряду селянських хат.

       На плані позначені три дороги. Найбільшою була дорога з хутора Андрєєва до с. Макарівки, яка пролягала через балки Безіменну та Глибоку і вела до панського маєтку Макаренків. Від маєтку прямувала дорога до сільця Зеленого (с. Зелена Балка). Через балку Безіменну прямувала дорога із с. Федорівки, яка біля балки Глибокої з’єднувалася з дорогою з хутора Андрєєва.

      Сусідніми землями маєтку Макаренків на той час володіли: з півночі, поміщиця с. Самсонівки (Бугайцово), вдова Титулярного радника Бугайщова; зі сходу, сільця Зеленого (Зелена Балка), загальної власності поміщиків Феодосія Лук’яновича та Пелагеї Миколаївни Нестеренків; с. Гданцівки, Царів Курган, володіння Корнета Степана Кириловича Добровольського (пізніше на цих землях буде засноване с. Ковалівка, Тихий Приют); з півдня, с. Мар’янівка, володіння майорші Мар’ї Олексіївни Бєлолюбської (пізніше тут буде засноване с. Курганка, Потоцьке).

      План подає певні відомості про чисельність населення. В його заголовку вказується, що за останньою, восьмою, ревізією в селі нараховується 20 дворів, в яких проживають 75 селян чоловічої статті та 85 жіночої. Всього 160 селян.

       Отже, Геометричний спеціальний план землі с. Макаренкова за 1843 рік свідчить, що в селі на той час проживало 160 душ селян в двадцяти дворах. Власницею маєтку була Олександра Миколаївна Макаренкова, вдова Колезького радника Василя Макаренка, яка володіла ділянкою землі розміром більш ніж 2135 га.

          ЧИ БУЛИ МАКАРЕНКИ РОДИЧАМИ З НЕСТЕРЕНКАМИ ?

      Можна припустити, що інша назва с. Макарівки - «Олександро-Миколаївка», яка трапляється в деяких дореволюційних документах, завдячує саме дружині покійного поміщика Василя Макаренка, Олександрі Миколаївні, в дівоцтві Верещакі. 

       Цікаво, що дівоче прізвище  першої пані с. Зелена Балка Пелагеї Миколаївни Нестеренко, дружини засновника цього села Феодосія Нестренка, також було Верещака. Більш того, в 1816-1830 рр. співвласником Зеленої Балки був батько Пелагеї Нестеренко- корнет Микола Верещака, який володів ділянкою землі 300 десятин, що межувала з землями с. Макарівки. Якщо порівняти Плани земельних ділянок с. Зелена Балка за 1830  та 1843 рр. Можна побачити зміни в розмірах. В 1830 р. ділянка буда прямокутної форми і мала розмір більше 500 десятин землі, а на плані 1843 року помітно, що від неї відрізано майже четверту частину і вона зменшилася до кількості 350 десятин.

       Виходить, що між 1830-1843 рр. від маєтностей с. Зелена Балка до с. Макарівки відійшло 150 десятин землі саме власності Миколи Верещаки, які вже позначені на Плані с. Макарівки 1843 р. Цікаво, що спонукало Нестеренків передати ділянку землі Макаренкам, межа якої фактично проходить біля маєтка Нестеренка, і відрізає навіть від нього половину ставка? Що це може бути? Вимушений незручний продаж, а може поділ спадку ? Дані факти наштовхують до припущення, що поміщиці с. Макарівка та с. Зелена Балка: Пелагея Миколаївна Нестеренко та Олександра Миколаївна Макаренко були рідними сестрами, доньками корнета Миколи Верещаки.  Прямого підтвердження цього поки ще не має, але серед документів Нестеренків виявлена купча, в якій зазначено, що Пелагея Нестеренко успадкувала від свого батька поміщика Миколи Верещаки в с. Зелена Балка 150 десятин землі. Логічним може бути припущення, що інші 150 десятин успадкувала Олександра Макаренко. 

Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz